Avokadonun Daha Önce Duymadığınız Faydaları

246
Avokadonun Faydaları
Avokadonun Faydaları

Sağlıklı beslenme tariflerinin başında rol alan tropik bir meyve: avokado. Ülkemizde yaklaşık son on yılda yaygınlaşan bir meyve olan avokado kremamsı dokusuyla değişik bir lezzete sahiptir. Defnegiller familyasına ait bir ağacın meyvesi olan avokadonun faydaları sağlıklı bir yağ kaynağı olmasından gelir. Diyet listelerinde özellikle sağlıklı yağ kaynağı olarak tercih edilen avokado ayrıca pek çok mineral ve vitamin de içermektedir.

Meyvelerden alışık olduğumuz üzere yüksek bir fruktoz oranına sahip olmayan avokado, bu sebeple daha çok yemeklerde kullanılır. Böylelikle avokadoyu öğünlerimize rahatça dahil edip avokadonun faydalarından yararlanabiliriz.

Değerli bir besin kaynağı olmasının yanı sıra avokadonun faydalarını kozmetik sektörü de fark etmiş görünüyor. Zira pek çok saç ve cilt bakım ürününün içeriğinde bulunan avokadodan gündelik hayatta bu şekilde de faydalanılmaktadır.

Avokadonun Faydaları

Avokadonun Faydaları

Avokado, lezzeti bir yana faydaları sebebiyle de hayatımızda bulundurmamız gereken bir meyvedir. İster sofralarımızda ister kozmetik ürünlerimizin içeriğinde olsun avokadonun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Avokado içerdiği E vitamini nedeniyle kozmetik sektöründe oldukça fazla kullanılır. Çünkü E vitamini saçları ve cildi besler.
  • İçerdiği doymamış yağlar nedeniyle kalp damar sağlığımızı korur.
  • Sağlıklı bir yağ kaynağı olan avokadonun faydaları arasında bağırsak hareketlerini düzenlemesi de yer alır.
  • Avokado aynı zamanda yüksek oranda potasyum içerir. Potasyum kan basıncımızın düzenlenmesini sağlar, tansiyonu dengeler.
  • Avokado yüksek oranda lif içerir. Bu sayede kandaki şeker düzeyinin dengelenmesini sağlar.
  • Avokado kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Damar tıkanıklıkları, felç gibi rahatsızlıkların önüne geçilmesine yardım eder.
  • İçeriğindeki B6 ve C vitamini sayesinde bağışıklığımızı güçlendirir. Hastalıklardan korunmamızı sağlar.
  • Kemik sağlığı için çok önemli bir vitamin olan K vitaminini bolca içeren avokado, kemik erimesi oluşumunu engeller.
  • Avokado bağışıklığı güçlendirmesiyle bilinen omega 3 yağ asitlerini de içerir. Omega 3’ün aynı zamanda bebek ve çocukların gelişimi için gerekli olduğu da bilinmektedir.
  • Göz sağlığı için faydalı olduğu bilinen beta karoten ve A vitaminini de içinde bulunduran avokado, uzun süreli göz sağlığı için faydalı bir besindir.

Şu içeriği de merak edebilirsiniz:

Önceki İçerikPiyano Kek Tarifi
Sonraki İçerikÇikolatalı Güllaç Tarifi – Soğuk Baklava Tadında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz